CO PŘIPRAVUJI, NA ČEM PRACUJI

 

O nové knížce.

      Po napsání a vydání první mojí knížky SEDM DÝMEK A MINCÍ, ve které je 18 povídek, přišlo, jak já s nadsázkou říkám pohádkové období. Dvě knížky pohádek jsou venku a další dvě se připravují. A tak se můžu vrátit k jedné své myšlence. Použít jednu z těch 18 povídek, napsat něco před ní a za ní a mohla by z toho být knížka. Jen co jsem povídku dopsal, věděl jsem, že to je tahle.

Je o četníkovi Kubíčkovi a začíná někdy v roce 1915. Kolikrát se v rodinách dědilo řemeslo z táty na syna, na vnuka, prostě dědilo se z pokolení na pokolení, a tak jsem si řekl, co napsat příběh, chcete- li román, jedné policejní rodiny, kde se bude dědit to policejní. Začal jsem při psaní pohádek shánět a sháněl zhruba dva roky materiály a fakta potřebná do nové knížky.

Jak už jsem psal, dát něco před již hotovou povídku, začínající rokem 1915, to se lehko řekne, ale dobrá, tím jsem se dostal do roku 1860. Když už, tak už, přeci nezačnu v roce 1914. A něco po této povídce, to se samo sebou nabízí jít do současnosti. A hergot, to budu psát dva, tři roky. No, proč ne, sám jsem si hodil rukavici a sám jsem ji taky zvedl.

Píšu přes půl roku, dnes je 18. 2. 2018, a tak už něco mám. Upřímně můžu říct, že jsem si to představoval jak Hurvínek válku - jak se říká. V knížce, nevím, možná to budou dvě, bude asi šest pokolení přímé linie, plus nějaké odnože. Když jsem měl napsaných asi dvacet stran, jely děti s rodiči na prázdniny k dědovi a babičce. Píšu dál a najednou si uvědomím, že jsem vlastně dědu i babičku nechal o pět stránek zpátky umřít. Hergot, tak kam jedou? No, něco mám špatně. A začal jsem si kreslit rodový strom.

Největší strach jsem měl z válečných období, jak vlastně fungovalo četnictvo? Jaké mělo v té době pravomoci? Omyl, dá se v tom vyznat, dá se to nastudovat. Největší guláš byl, co se týká policie, v letech 1945 až 1949, zhruba. Zanikalo četnictvo, vznikaly Revoluční gardy (RG), SNB, StB, VB, Lidové milice (LM), vznikly Pohotovostní pluky Národní bezpečnosti, hranici pomáhala střežit finanční stráž, vznikl pohraniční prapor SNB Tygr. Teprve později v roce 1949 byly konečně utvořeny vojenské jednotky Pohraniční stráže. Tak a teď o tom něco napiš, aby to nebyla nuda a čtenář se v tom vyznal. A hlavně taky já.

Nechci, aby se šlo v knížce pouze od případu k případu, chci tam o rodině všechno, ne jenom pracovní život. Chci tam dostat jejich trable, starosti, radosti, první lásku i tu pátou. Nemoci,

úmrtí v rodině a narození, jejich smích i slzy, co snídali, co se nosilo, jaké hodinky, co se kouřilo. Co jezdilo v té době a v tamté po ulici, co létalo po nebi, co se hrálo v kinech, divadlech, kdo vyhrál ve fotbale, v hokeji a kde byl jaký koncert. Kam jezdili na dovolenou a kde jeho sestra přišla o panenství a s kým. Kriminální příběhy (hodně kriminálních příběhů) pravdivé i smyšlené. Kdo kdy byl prezidentem, co se událo ve světě i v republice velkého, jak se v tom daném období jmenoval most, nebo ta ulice, která za dobu své existence měla tři, čtyři názvy. Zrovna tak náměstí v Praze.

Tak tohle všechno a ještě mnohem, mnohem víc, tam chci.